Oficiální stránka sboru dobrovolných hasičů Těrlicka

Historie

Těrlicko patří k nejstarším obcím na Těšínsku. Podle některých materiálních nálezů by Těrlicko mohlo být staré kolem tisíce let. První zmínka o naší obci se datuje již r. 1229 a název tehdy zněl Cierlitzko. Jméno naší obce Těrlicko není nikde jinde na českém ani slovenském státním území ani v Polsku. Význam názvu jména Těrlicko mohlo být utvořeno od slova „ćerlice“ v přeneseném významu „místo připomínající zvuk vydávaný trdlicí při lámání lnu“. Obec spadala do území, kde se pěstoval len a právě nářadí na lámání lnu – trdlice, byla pravděpodobně příčinou názvu naší obce.

První rozhodnutí vybudovat Těrlickou přehradu se objevuje v r. 1953, počátky budování přehrady se datují k 1.7.1955, roku 1962 byla přehrada dokončena a z údolí řeky Stonávky, kde původně bylo staré Těrlicko, se stala Těrlická přehrada. Obyvatelé starého Těrlicka se přestěhovali do nových rodinných domků nebo obecních bytů nad přehradou.
Obec Těrlicko se rozkládá na ploše 24,4,km2 ba svazích Těšínské pahorkatiny, nad Těrlickou přehradou, asi 9 km od Českého Těšína, na významné dopravní ose, která spojuje Ostravu a Havířov s přechodem do Polska a na Slovensko. Obec tvoří tři, dříve samostatné, obce lemující tok řeky Stonávky: Horní Těrlicko, Dolní Těrlicko a Hradiště.
V roce 1908 byla v Těrlicku založena, správcem statku A. Řehák a ředitelem polské školy Josefem Schokalou, ochotnická požární jednotka.